„Svatobořické dítě“ Eva Merclová slaví devadesát let
Čas nemilosrdně vládne lidským osudům a měří dobu jejich pozemské existence, a to měřítkem, k jehož spravedlnosti můžeme mít různé výhrady, které ovšem, a to si přiznejme, pranic na jeho rozhodnutí a konečné platnosti nezmění.
Sestra Eva Merclová, rodným příjmením Hejlová, přišla na svět v roce 1931 v pražských Strašnicích jako prvorozená dcera účetního firmy Rustika Františka Hejla a jeho manželky Milady, rozené Jesenské. Pan Hejl byl ryzím vlastencem a aktivním členem Sokola, konkrétně podnáčelníkem Barákovy župy. Početná organizace Sokol neměla ve svém programu jen zušlechťování těla, ale i výchovu k hodnotám mravním a především vlasteneckým. Připomeňme, že z jejich řad vzešlo velké množství vlastenců, kteří se poté, co se nacistické Německo zmocnilo zbytku Československé republiky a potlačovalo nejen vše, co bylo české, bezohlednou germanizací a stupňujícím se terorem, se bez rozmyšlení vydalo cestou rezistence. Vyšli na ni s plným vědomím, že zaplatí tu nejvyšší cenu, což se v mnoha případech stalo. Paní a pan Hejlovi nebyli výjimkou. Proto se řady obětavých pomocníků dvou statečných Čechoslováků Gabčíka a Kubiše, poté co přibyli v roce 1941 na území tehdejšího protektorátu s vojenským úkolem poslat na onen svět „pražského kata“, jenž se pyšnil titulem zastupujícího říšského protektora, Reindharda Heydricha, rozrostly i o ně. Eva Hejlová i její o tři roky mladší sestra Hana tehdy o nebezpečné hře – balancování na hraně života a smrti – neměly sebemenší tušení. Dodejme naštěstí pro všechny.
V době krátce po útoku, kdy se krvavý pes Heydrich hotovil k opuštění tohoto světa, zuřil v protektorátu snad zatím největší teror, který neměl pamětníka. Zásluhou zrádce Karla Čurdy byla prozrazena i účast Eviných rodičů. Následovalo zatčení a msta nacistů, jejich život se uzavřel dne 24. 10. 1942 a 26. 1. 1943. Jejich děti byly zatím ušetřeny. Odebrány rodičům byly umístěny na zámečku Jenerálka v lokalitě současné Prahy 6, tam drženy ve velice strohém, přísném režimu v nejistotě a stesku po svých nejbližších. V dubnu roku 1944 bylo všech tam umístěných 47 dětí s podobným osudem tajně přemístěno do internačního tábora ve Svatobořicích. Toto místo bylo inspirací pro označení, které si samy daly – „Svatobořické děti“. V té době se sen o tisícileté Říši hroutil a její konec se velmi přiblížil. Vítězství nad teutonskou bestií zastihlo všechny děti v květnu 1945 v pracovním táboře Planá nad Lužnicí. Radost z nabyté svobody se mísila se slzami nad ztrátou nejbližších, zavražděných už v roce 1942 a počátkem roku 1943.
Přes tento krutý osud neztratila sestra Eva Merclová lásku k životu, neuvěřitelnou vitalitu a optimismus, který si zachovala až do dnešních dní.
Po válce absolvovala obchodní akademii, pracovala jako účetní, vdala se a v roce 1957 se jí narodil syn. Vstoupila do řad nejdříve Českého svazu protifašistických bojovníků, který později změnil název na Český svaz bojovníků za svobodu. Dlouhá léta vykonávala funkci hospodářky Obvodního dnes Oblastního výboru v Praze 6, kde jsem měl možnost ji v roce 2015 poznat. Vzpomínám si, že mne upoutalo především vzorně vedené účetnictví – v tomto směru sestra Eva zdědila mnoho od svého tatínka, který byl účetním od Boha a pracoval v této profesi celý život, naposledy jako zaměstnanec firmy Rustika, v jejímž sídle byl dne 14. 7. 1942 zatčen a Eva i její sestra Hana svého milovaného tatínka už nikdy nespatřily. Sestra Eva Merclová celý svůj život věnuje zachování odkazu a památky svých rodičů. Pravidelně se zúčastňuje pietních aktů, zájezdů a dalších akcí pořádaných na počest hrdinů heydrichiády. Zúčastnila se mimo jiné aktivity natáčení 44. dílného cyklu Heydrich – konečné řešení z tvůrčí dílny České televize. Zůstává stále velmi laskavou paní s velkým osobním šarmem a vnitřní krásou, stejně jako tenkrát, když jsem ji, a to si kladu za velkou čest, potkal. Přeji jí ze srdce, doufajíce že se připojí všichni čtenáři, vše nejlepší, hodně a ještě víc zdraví a neutuchající optimismus do dalších let.
Milan Vichta, předseda OV ČSBS Praha 6
Sestra Eva Merclová v kanceláří OV Praha 6
Eva a Hana Hejlovi s rodiči hrdiny v roce 1937