Koncepce otevření ČSBS pro mladou generaci
Úvodem:
Žijeme ve druhé dekádě 21. století: Hlavním nástrojem vstupování do veřejného prostoru (= tedy zejm. prostoru mladých) je internet. Kladení věnců málokoho z nich osloví. Svazovou činností má být aktivní tradování tradic protifašistického boje a odboje. Převažuje však pietní orientace svazu; takové zaměření je pochopitelně správné − pieta by však převládat neměla. Kultivace tradic musí být aktuální – musíme v současných politických a ideových střetech bránit, vysvětlovat, objasňovat skutečné národní tradice, vždy proti jejich překrucování.
Český svaz bojovníků za svobodu není ve veřejném informačním prostoru dostatečně slyšet a vidět. Proč? Protože do něj nevstupujeme výrazně razantně, aktuálně a systematicky.
K aktuálním politickým problémům chybějí podstatná, operativní tedy včasná a zásadní vyjádření svazu. Výrazně se to projevilo např. na počátku tohoto roku:
Na webu forum24.cz/cesky-svaz-bojovniku-za-rusko-a-milose-zemana/ autor Miloš Kadlec 1. 1. 2018 provedl na ČSBS razantní ideologický útok: avšak ČSBS mlčí (18. 1. 2018).
Reakce starší tří dní nikoho příliš nezajímá; informace, které nejsou ve veřejném prostoru rozporovány, jsou brány jako pravdivé. Příkladů by bylo více, tento je výrazný.
Návrh změny:
1. Vedení ČSBS zabezpečí aktivní a rychlé vystupování tiskového mluvčího na podstatné skutečnosti, které se svazu týkají.
Tiskové reporty musejí být v podstatě okamžité, pokud je tiskový mluvčí potřebuje s vedením zkonzultovat, může to udělat per rolam během max. 24 hodin. Reporty musejí být, kromě prezentace na webu ČSBS, též rozeslány do všech redakcí (zejm. IT – existuje dost web projektů, které by o naše názory měly zájem), politických stran a hnutí a relevantních státních institucí. Aktuální, zejm. politické reporty, mohou zaujmout i mladší spoluobčany a přivést je k nějaké formě spolupráce s naším svazem, nebo i ke členství v něm.
V nedostatku komunikace ČSBS je problém; zejména s mladými spoluobčany nekomunikujeme tak, jak jsou dnes zvyklí. S mladší generací se dnes ve veřejném prostoru komunikuje především internetem; svaz však zčásti na takovou komunikaci, prezentaci své činnosti, rezignoval. Jak? Tím, že nemá centrálně vedené webové stránky pro všechny okresní organice svazu, a z centrálních webových stránek nevedou linky (odkazy) na webové stránky jednotlivých oblastí.
2. Vedení svazu zkultivuje obsahově i graficky centrální web stránky (obsah není vždy dostatečně aktuální, grafická úroveň je nevalná).
Zejména centrum ČSBS by mělo pravidelně publikovat texty, jež by na takové překrucování naší historie reagovaly. Postrádám dostatečnou aktivitu v tomto směru zejména tiskové sekce. Na webové stránce http://www.zasvobodu.cz/z-historie/ je poslední článek z října 2004 – to přece není žádná aktualita, nebo se snad za posledních třináct let nic ke komentování neudálo?
Na http://www.zasvobodu.cz/z-historie/a1914-1938/ je poslední text datován červencem roku 2013, na http://www.zasvobodu.cz/z-historie/a1939-1945/ srpnem 2012, na http://www.zasvobodu.cz/z-historie/a1946-1989/ březnem 2008 a na http://www.zasvobodu.cz/z-historie/a1990-a-dale/ červencem 2006. Obdobně „aktuální“ jsou další webové stránky. Podle našich centrálních webových stránek by jejich čtenář došel k závěru, že se v našem státě vlastně nic moc neděje, anebo že k tomu nemáme co říci.
3. Vedení svazu zabezpečí provoz webových stránek všech oblastních výborů. Zabezpečení obsahuje centrální financování provozu a tvorby webových stránek jednotlivých oblastních výborů, zřízení webových stránek těm oblastním výborům, které tyto stránky dosud nemají, a to s finančním přispěním oblastních výborů, a metodické vedení členů oblastních organizací při obsahovém naplňování webových stránek oblastních výborů. Samozřejmostí jsou linky na weby oblastních organizací s funkčním fulltextem (jimž se stránky stanou informačně bohaté).
Názor, že si každá okresní organizace má své webové stránky vytvořit za své a jen jako své, nelze považovat za kompetentní. Veřejnost musíme informovat; prostřednictvím webu se to dělá tak, že z centrálních webových stránek vedou odkazy na stránky jednotlivých oblastí (podívejte se např. na graficky a obsahově i fulltextově perfektně tvořené stránky Klubu českého pohraničí; http://www.klub-pohranici.cz/). V našem ČSBS je silná disproporce mezi velkým množstvím rozmanitých činností a jejich minimální prezentací veřejnosti na vlastních webových stránkách (kupř. více informací o činnosti místních organizací svazu najdete na YouTube než na našich webech).
Vytvoření moderního a funkčního způsobu vstupování do veřejného prostoru nám též dovolí nabídnout ho k publikování historických prací, názorů atp. i mladším spoluobčanům-nečlenům svazu (kupř. studentům historie apod.), tedy umožní to přivést je k nějaké formě spolupráce s naším svazem, nebo i ke členství v něm.
Poznámka (cíle):
1. Aby byl ČSBS schopen efektivně komunikovat s veřejností, musí být vedení svazu schopno efektivně komunikovat především se členy svazu, a to schopno není.
2. Nedopustit, aby ze svazu vystupovali nositelé určité tradice, tj. účastníci 2. světové války, odboje, popř. jejich potomci.
2. Vedení svazu by mělo reagovat na návrhy oblastních výborů, což se neděje.
PhDr. Vladimír Pelc,
předseda Oblastního výboru ČSBS Benešov
Pro informaci přikládám návrh zpracovaný před koncem roku 2017
br. V. Janouchem, předsedou komise pro mládež
(originální text bez oprav):
Z textu je zřejmé, že jde o představy adekvátní třetí dekádě minulého století. Takto se svaz prezentoval a propagoval své myšlenky v té době. Nyní je takový způsob z větší části povaze současnosti neadekvátní.
Koncept návrhu na doplnění oblastními výbory:
JAK ZÍSKÁVAT MLADÉ LIDI PRO PRÁCI V ĆSBS
Vztah k odboji
Termíny kdy vyhlásím, obměním
Dáme knížku, pastelky, tužky, 100 Kč
Výstava těch výtvorů prací
Dát do Osvobození/zveřejnit Dědeček bojoval na Dukle v Legiích, využít vzpomínkovou dokumentaci
Střední škola je potencionální možnost se tam zaměřit
Zorganizovat promítání filmů Osud člověka, Kaliningradské zákopy (a další)
Podporovat vznik Klubu vojenské historie
Ukázku bojů
1) Úvod: Každý oblastní výbor si zanalizuje kolik mladých lidí mají ve své oblasti na školách a zařízeních a jak s nimi doposud pracují
2) Pokud nemají – jak je získají, co pro ně udělají, jakou zájmovou činnost, aby je to zaujalo
3) Jak pro tento projekt získají finance na příslušných místních samosprávách
4) Řízení, technika, obrana – zájmová činnost pro přežití v přírodě
5) Zaměřit se na učitele, dějepisáře, vychovatele
Končící středoškolák, začínající vysokoškolák
Prostřednictvím seminářů – ve spolupráci s armádou, hasiči, sokoly, junák
Při OV vznikají HDK. Zvolit formu zapojení (staří si stěžují, že léky jsou drahé – to mladé nezaujme...)
Promítání filmů se sportovní branně bezpečnostní tématikou
Umístění do Josefova, Terezína, Svatobořic, Ležáky, Lidice, Petchův palác
Vlastní soutěže vyhlásit ve spolupráci se (školskými) odbory
Soutěže se zaměřením na II. Světovou válku, boje na Západě/Východě
Testy, soutěže, literární soutěž, zpracovat vzpomínky: Jak jsme bojovali za války, barikádníci, odbojáři.
Využít vyprávění vzpomínek prapředků
- Pro práci s mládeží je zapotřebí vytipovat střední školy, kam budou chodit naši členové pamětníci nadále na besedy a poutavým vyprávěním studenty, žáky nadchnou.
-Při besedách dávat předtištěné dotazníky se zajímavými historickými otázkami a hned je veřejně vyhodnotit, aby se mládež nadchla, současně jedna z otázek bude dotaz na předky, zda tázaný ví, kdo se z rodiny zůčastnil v bojích II. SVĚTOVÉ VÁLKY., nebo v legiích.
-Ve spolupráci s odborem školství pořádat zájezdy na pamětní místa. , studenti mohou formou soutěží zpracovávat z těchto exkurzí referáty. Nejlepší tři odměnit!
- Nabídnout školám studentům, jako každoročně účast na Terezínské tryzně.
- Uspořádat soutěže na školách na téma současného školství a školství za 2. světové války. Nejlepší vyhodnotit a nabídnout členství v našem spolku
Vilda Janouch