Historie
Tato rubrika se vrací k významným historickým událostem ve světle odkazu pro současnost i budoucnost.
Publikujeme v ní historické statě i odkazy na obrazové dokumenty.
Příspěvky
Útoky ČT na Lidice nepřestávají
10. 6. 2021
Rubrika „Historie“ se vrací k významným historickým událostem z hlediska jejich významu pro současnost i budoucnost. Ale nejen to. Publikujeme v ní i odkazy na dokumenty upozorňující na překrucování dějin. Takovým překrucováním jsou neustálé útoky České televize na Lidice.
Upozorňujeme proto na příspěvek:
Kauza Lidice: Wollner dál lže a uráží, ředitel ČT mlčí, pamětníci odcházejí. Lhostejnost vítězí. - YouTube.
Vysídlení Němců z Brna na konci května 1945
21. 5. 2021
Vysídlení Němců vzniklo pod spontánním tlakem české veřejnosti a jeho organizační nedostatky byly z německé strany záměrně zveličovány a vedly ke zcela zkresleným závěrům, které se i v současnosti výrazně liší od skutečnosti. Vysídlení taktéž vyplynulo z německých postojů hned po osvobození, kdy odmítali nastoupit na povinné práce. Odráží se v něm i chování Němců k Čechům po dobu celé této války i krátce před ní. Následující text vychází z práce – Vojtěch Žampach: Vysídlení německého obyvatelstva z Brna ve dnech 30. a 31. května 1945 a nouzový ubytovací tábor v Pohořelicích 1. 6. – 7. 7. 1945. Brno: Šimon Ryšavý, 2014. 110 s.
K osvobození Prahy v květnu 1945
20. 5. 2021
Praha byla osvobozena mohutným nástupem Rudé armády ze severozápadu a severu, a vstoupila krátce k půlnoci na 9. května do severovýchodních okrajů Prahy; osvobození celého města bylo dokončeno dopoledních hodinách 9. 5. 1945. Při osvobozování padly desítky rudoarmějců, byla poškozena řada tanků. Účast vlasovců byla nevýrazná a jejich divize postoupila jen na část Smíchova bez výrazné vojenské účasti a s odmítnutím Českou národní radou (ČNR), která řídila Pražské povstání.
Smrt byla jeho řemeslem
17. 5. 2021
Květnové dny jsou každoročně okamžikem vzpomínek na konec nejstrašnější války, které byly dějiny lidstva dosud svědky. Od podobných katastrof v historii se lišila nejen počtem obětí a výší materiálních škod, ale i kvalitativně novým rysem. Poprvé bylo jejím cílem nejen ovládnutí území protivníka a porobení obyvatelstva, ale i etnická čistka spojená s genocidou prostřednictvím masového vraždění celých etnik a národů. Tato doktrína, která vznikla v nacistickém Německu, byla nejprve jedním ze základních pilířů nacistické doktríny, které, dokud nebyla realizována v plném rozsahu v podobě barbarství, nikdo nechtěl věřit. Realizací byl pověřen Hitlerův „černý řád“ – organizace SS a její četné složky, která vstoupila do dějin řekou plnou prolité nevinné lidské krve doslova apokalyptických rozměrů. Rudolf Höss, SS- obersturmbannführer, velitel komplexu osvětimských koncentračních táborů, pozemským zhmotněním pekla, byl v místě hromadných vražd, tam, kde stávalo jedno z krematorií, právě před 74 lety dne 16. dubna 1947 popraven.
K osobě šéfa služebny gestapa v Pardubicích Gerharda Clagese
13. 5. 2021
Vedoucí služebny gestapa v Pardubicích kriminální komisař, SS-hauptsturmführer Gerhard Clages (narozen 26. června 1902) patří mezi zločince, kteří se dopustili nejtěžších provinění proti českému národu.
Transport smrti z Brna do Mauthausenu
4. 4. 2021
Z policejní věznice, v kterou se v lednu 1940 proměnily Kounicovy studentské koleje v Brně, byl 7. dubna 1945 vypraven transport vězňů do koncentračního tábora Mauthausen, jehož účastníci byli s výjimkou jediného Němce 10. dubna zavražděni.
Smutné výročí v řeči paragrafů
4. 4. 2021
Patnáctý březen roku 1939 navždy zůstane jedním z nejtragičtějších dnů naší novodobé historie. Bylo o něm napsáno velmi mnoho, a v budoucnu zajisté zůstane vděčným tématem nejen pro české historiky. Tímto dnem byl zřízen „Protektorat Böhmen und Mähren“, v řeči české protektorát Čechy a Morava. Výnos o jeho zřízení byl – ač nikdy o něm nebylo jednáno v zákonodárném sboru, Národním shromáždění – publikován v plném znění, a to na znamení poroby nejdříve v německé řeči a poté v jazyce porobeného národa. Přinášíme odkaz na jeho plné znění. Čtení zajímavé i po 82 letech.
Okupované pohraničí a volby 4. 12. 1938
14. 1. 2021
Po vzniku Československé republiky se její němečtí občané těžce smiřovali se ztrátou svého dosavadního privilegovaného postavení vládnoucího národa, a jejich většina s uspokojením přijímala nacistickou propagandu o své nadřazenosti.
Českoslovenští Němci na Svitavsku a Moravskotřebovsku za druhé světové války
5. 1. 2021
V době druhé světové války se českoslovenští Němci ve své drtivé většině dobrovolně a s nadšením zapojili do barbarského systému nacistické říše. Někteří pamětníci vzpomínali, že českoslovenští Němci se vyznačovali větší brutalitou a nenávistí k obyvatelstvu okupovaných zemí než Němci, kteří pocházeli z Říše. (Potvrzovali to také bývalí vězni koncetračních táborů včetně mého tatínka.)
Odkaz soudu národů stále aktuální
5. 1. 2021
Před 75 lety po letech válečných útrap, barbarství vražd a neslýchané genocidy, kterými měla být podle zvrácených představ nacistů vybudována „Nová Evropa“, stanuli pohlaváři nacistického Německa před soudem národů, aby se zodpovídali z barbarských zločinů v rozměrech v dějinách lidské civilizace dosud nevídaných.