Historie
Tato rubrika se vrací k významným historickým událostem ve světle odkazu pro současnost i budoucnost.
Publikujeme v ní historické statě i odkazy na obrazové dokumenty.
Příspěvky
Okupované pohraničí a volby 4. 12. 1938
14. 1. 2021
Po vzniku Československé republiky se její němečtí občané těžce smiřovali se ztrátou svého dosavadního privilegovaného postavení vládnoucího národa, a jejich většina s uspokojením přijímala nacistickou propagandu o své nadřazenosti.
V německém zajetí
7. 1. 2021
Tento název nesou válečné memoáry Jiřího Beneše, synovce prezidenta Edvarda Beneše, které vyšly již půl roku po skončení války a jsou výjimečné svým obsahem a osobou autora, který byl právě pro svůj příbuzenský vztah k prezidentovi v době okupace perzekvován.
Českoslovenští Němci na Svitavsku a Moravskotřebovsku za druhé světové války
5. 1. 2021
V době druhé světové války se českoslovenští Němci ve své drtivé většině dobrovolně a s nadšením zapojili do barbarského systému nacistické říše. Někteří pamětníci vzpomínali, že českoslovenští Němci se vyznačovali větší brutalitou a nenávistí k obyvatelstvu okupovaných zemí než Němci, kteří pocházeli z Říše. (Potvrzovali to také bývalí vězni koncetračních táborů včetně mého tatínka.)
Odkaz soudu národů stále aktuální
5. 1. 2021
Před 75 lety po letech válečných útrap, barbarství vražd a neslýchané genocidy, kterými měla být podle zvrácených představ nacistů vybudována „Nová Evropa“, stanuli pohlaváři nacistického Německa před soudem národů, aby se zodpovídali z barbarských zločinů v rozměrech v dějinách lidské civilizace dosud nevídaných.
Pochody smrti válečných zajatců a vlakové transporty vězňů
3. 1. 2021
Přes naše území procházely od ledna 1945 pochody smrti válečných zajatců a projížděly vlakové transporty vězňů – shrnuji zde poznatky o těchto událostech z některých obcí dnešního svitavského okresu.
Památce těch, kteří nedošli. Transport KL 3 z Kounicových kolejí v Brně dne 7. dubna 1945
18. 12. 2020
Společnost pro uchování odbojových tradic, z.s. (SOUT) Valašské Meziříčí nám poslala příspěvek, kterým chce připomenout, že jejich úlohou není jen „klást“ věnce, ale také shromažďovat dokumenty.
Státní svátek 17. listopadu
19. 11. 2020
Jedinému českému státnímu svátku, který je současně i celosvětovým svátkem, daly vzniknout události, které započaly 28. října 1939 a vyvrcholily národní demonstrací v Praze 15. listopadu 1939 u příležitosti pohřbu studenta Jana Opletala.
Mezinárodní den studentstva byl vyhlášen v roce 1941 v Londýně na zasedání Mezinárodní studentské rady delegáty z 26 zemí.
Německé koncentrační tábory na území České republiky
10. 11. 2020
Často jsme svědky toho, že se termín „koncentrační tábor“ ve smyslu užívaném v období druhé světové války používá zcela nesprávně i pro jiná místa shromažďování, věznění a perzekuce příslušníků národů porobených nacistickým Německem (věznice, tábory, ghetta). Co je však neomluvitelné – podobné „pochybení“ obsahují i Stanovy ČSBS (Českého svazu bojovníků za svobodu), tedy spolku, který si jako cíl stanovil mimo jiné pravdivý výklad historie druhé světové války.
Den veteránů
10. 11. 2020
Vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě.
Konečná stanice statečných
27. 10. 2020
Kat českého národa Heydrich neunikl svému osudu z rukou čs. vojáků, kteří tím naplnili slova přísahy, že vykonají spravedlivou odplatu za krev nejlepších synů a dcer našich národů. Početnou skupinu skutečných a statečných vlastenců, kteří je všemožně podporovali a kteří byli zatčeni v důsledku zrady Karla Čurdy včetně příbuzných, čekal bohužel neodvratný konec, když nastupovali do vlaku, který je měl dovézt do koncentračního tábora Mauthausen, místa, které se mělo stát konečnou stanicí jejich životů.