Komentujeme
Na našem webu se formou autorských komentářů věnujeme
aktuálním i starším politicko-ekonomickým událostem.
Redakce úpravy příspěvků neprovádí. Příspěvky vyjadřují názor autorů, kteří odpovídají za jejich věcný obsah.
Příspěvky
Prohlášení zaměstnanců památníku Lidice
7. 2. 2020
Níže uvedené prohlášení jsme dostali prostřednictvím elektronické pošty a publikjeme za účelem informace o činnosti našeho svazu
Předchozí prohlášení zaměstnanců Památníku Lidice "Vyjádření podpory ředitelce Památníku Lidice naleznete zde:
Výtvarná přehlídka Nezapomene
7. 2. 2020
Univerzita Karlova, Slovenský inštitút v Prahe a spolek W&ART, z.s. vyhlásily tříetapovou československou výtvarnou přehlídku “NEZAPOMENEME...“ k uctění 75. výročí od konce druhé světové války a ke vzpomínce na holokaust.
Má svaz provozovat muzeum Waldemara Matušky?
7. 2. 2020
Ve veřejných sdělovacích prostředcích se propírá skutečnost, že Český svaz bojovníků za svobodu provozuje, tedy platí, muzeum zpěváka Waldemara Matušky ve východočeské Jaroměři. Mnozí to označují za výsměch pamětníkům a pozůstalým po obětech války.
Oblastní výbor svazu ve Varnsdorfu ukončil činnost
7. 2. 2020
Dne 25. prosince 2019 oblastní výbor ČSBS ve Varnsdorfu ohlásil ukončení činnosti. Protože centrální webové stránky svazu, tiskový mluvčí ani svazový časopis o takových záležitostech neinformují, přetiskuje zprávu o ukončení činnosti z facebookových stránek
Ředitelka Památníku Lidice rezignovala na svou funkci
29. 1. 2020
Praha - Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová rezignovala k 21. lednu na svou funkci. ČTK to řekla Michaela Lagronová, mluvčí ministerstva kultury, které památník zřizuje. Důvod rezignace ředitelky neuvedla. Lehmannová vedla památník od dubna 2017. Instituci dočasně povede její statutární zástupkyně, vedoucí ekonomického oddělení Dagmar Kosová. Ministerstvo na místo vypíše konkurz, doplnila mluvčí. Lehmannová dnes ČTK řekla, že připravuje k rezignaci písemné vyjádření.
Vyjádření podpory ředitelce Památníku Lidice
29. 1. 2020
V úterý 21. ledna sepsali zaměstnanci a zaměstnankyně Památníku Lidice petici na podporu ředitelky Martiny Lehmannové, která v pondělí rezignovala na svou funkci. V přiloženém textu vysvětlují, proč považují nátlak na odchod paní ředitelky za neadekvátní, a vyzývají širší kulturní obec a veřejnost, aby se k jejich podpoře připojila.
Tiskové prohlášení ředitelky Památníku Lidice k její rezignaci
29. 1. 2020
Několika přeživším obyvatelům vyhlazení Lidic se nelíbí výsledky odborného bádání nezávislého odborníka, neboť se osobně dotýkají jejich blízkých. Obvinili proto Památník Lidice i mě osobně jako ředitelku, že nectíme a překrucujeme fakta o lidické historii.
Lidičtí děkují
29. 1. 2020
Děkujeme ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi a dalším ústavním činitelům včetně prezidenta republiky Miloše Zemana, předsedy Vlády České republiky Andreje Babiše, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka i zesnulého předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery, že na základě zodpovědného vyhodnocení závažnosti dlouhodobého vývoje v Památníku Lidice přispěli k nápravě křivd páchaných na obětech lidické tragédie.
Představitel ČSBS proti přepisování historie
26. 1. 2020
Na webu Parlamentní listy zástupce vedení Českého svazu bojovníků za svobodu, devětaosmdesátiletý bratr Emil Šneberg, člen předsednictva, účastník Pražského povstání, v rozhovoru uvedl pravdu o vlasovcích ve dnech Pražského povstání v květnu 1945, hovořil o přepisování historie, o Evropské unii, o snaze likvidovat sochu sovětského maršála Ivana Koněva (viz, 26. 1. 2020). Rozhovor přetiskujeme pro jeho aktuálnost a serióznost, a jeho větší publicitu.
(Vložil Vladimír Pelc)
Vedení svazu nebojuje – mlčí
20. 1. 2020
Český svaz bojovníků za svobodu se má vyjadřovat k aktuálním společenským problémům, uchovávat paměť národa a prosazovat stanoviska bojovníků za svobodu. Předsednictvo svazu, které má svaz mezi zasedáními ústředního výboru reprezentovat, tedy takto jednat ve smyslu stanov, je neschopné.